אודות המחבר סמי שמואלי

המחבר של הספר והמייסד של העמותה – סמי שמואלי

סמי שמואלי נולד ביום ה 24 בדצמבר, 1940, כבן למשפחה במעמד הביניים, לאב בעל עסק בצורפות, בשכונת 'באב-אשרגי' (שער המזרח), בבגדד הבירה של עיראק. הבן הבכור למשפחה בת שמונה נפשות.

עלה עם משפחתו לארץ ישראל במסגרת 'העלייה הגדולה' של יהודי עיראק ביולי 1951 (כבן אחת עשרה שנה), אחרי שמשפחתו איבדה את כל רכושה בעיראק, שהולאם על ידי השלטונות שם, כחלק מעסקת העלייה עם מדינת ישראל.

התגורר במשך השנתיים הראשונות לעלייתו ארצה במעברות בעתלית, מגידו ו'מקור חיים' שבירושלים. במשך תקופה קשה זו, עבד אביו – אברהם – בסיקול אבנים משדות עמק יזרעאל ומעבודות דחק אחרות, בימי הצנע של אז, עם תלושי המזון שחולקו לתושבי המדינה. מירושלים היה האב נוסע במוצאי שבת לעבודה בתל אביב, שם הוא מצא עבודה בצורפות של כלי נחושת ולוזר ביום שישי אחר הצהריים למשפחתו, במעברה בירושלים.

מירושלים עברה המשפחה להתגורר ביפו, בחדר אחד ששכר האב , שבו התגוררו אז שבע נפשות. מחד אחד הורחב הבית בחשך הזמן לשני חדרים ונשם לבית שכור נוסף ביפו של שלושה חדרים.

סמי סיים ביפו את בית הספר העממי ואחריו את בית הספר התיכון ז' באותה העיר, עם תעודת בגרות. בגלל ראייתו הקצרה, שנגרמה ממחלת הטרכומה', הידועה בעיראק, לא שירת בצבא.

בגיל שמונה עשרה התחיל לעבוד במחקר של חרקים ב'אגף להגנת הצומח' שבמשרד החקלאות, ובמקביל למד הנהלת חשבונות בלימודי התכתבות. עד שקיבל סוג ד'. הכשרתו זו בהנהלת חשבונות אפשרה לו להתקבל ללימודי ערב 'ראיית חשבון' באוניברסיטה העברית – השלוחה בתל אביב. אחרי ארבע שנים  – ביולי 1967 קיבל סמי, לאחר שנתיים של התמחות, את רישיון רואה החשבון מטעם משרד המשפטים – מועצת רואי החשבון, כשהיה בגיל 26  שנה.

במקביל ללימודיו בערבים, עבד סמי במשרה מלאה כל השנים האלה בעבודות הנהלת חשבונות וביקורת חשבונות בחברות בסוכנות לביטוח ובמשרדי רואי חשבון, בהם עשב את התמחותו במקצוע. לאחר קבלת רישיון רואה החשבון עבד סמי, במשך 19 שנים, ב'חברה הישראלית לביטוח משנה',כמנהל חשבונות התחיל, עד שהגיע במשך השנים להיות המנכ"ל שלה בסוף שנות השמונים, כשהיא חברה שמניותיה נסחרות בבורסה של תל אביב. סמי סיים את עבודתו כשכיר ב'הסנה חברה לביטוח', הגדולה בארץ, בשנת 1993, בתפקיד סגן מנהל כללי ובתפקיד מנהל אגף כספים. מכאן הצטרף סמי למשרד ראה החשבון רפי דותן, וייסדו את המשרד שנשא את השם 'דותן את שמואלי רואי חשבון' בתל אביב. במשרד זה עסק סמי עד שיצא לגמלאות בשנת 2007 – כחמש עשרה שנה.

נשוי ואב לשלושה ילדים וסב לשבעה נכדים. מתגורר וכותב בחולון ובטבריה.

על פעילותו האקדמית והעיתונאית ניתן לומר שהוא הריצה במכללה לביטוח במשך כעשר שנים, וכן הריצה באוניברסיטאות תל אביב וחיפה, כמרצה אורח לנושאי חשבונאות וביטוח.  כן הוא כתב מאמרים בעיתונים המקצועיים 'ביטוח' ו'רואה החשבון'.

שירת כדירקטור בחברות ממשלתיות ועירוניות והיה יושב ראש וחבר דירקטוריון של חברות מסחריות ציבוריות ופרטיות.

חבר הוועידה הארצית והוועידה המקומית של מרחב חולון- בתים של 'ההסתדרות החדשה'. וחבר המרכז הארצי ומועצת הסניף בחולון של מפלגת העבודה.

על פעילותו ההתנדבותית  בקהילה, לרבות היותו הגזבר של 'האגודה לחיילים משוחררים', שיחד עם השר לשעבר רענו כהן גרמה לחקיקת 'החוק למענק לחיילים משוחררים' הקיים עד היום, קיבל סמי את 'תואר 'המתנדב המצטיין' בשנת 2003, ואת נתואר 'יקיר העיר חולון' מעיריית חולון בשנת 2012. עיריית חולון (אגף הרווחה) גם דאגה שייכתב על תולדות חייו ספר בשם 'המתנדב בעם'. כיום הוא מתנדב כיור ההנהלה של 'מטי חולון', חבר דירקטור ין והנהלה של 'חברת מוסדות לחינוך בחולון', יו"ר ועדת הביקורת של 'אגודת ידידי המרכז הרפואי ולפסון' וחבר (לשעבר – יו"ר) 'ועדת ערר לארנונה' של עיריית חולון.

על עיסוקו בספורט ניתן לומר, שלאחר שנים של משחקי כדור-סל במסגרת הפועל תל אביב ועירייתו, הגיע לעסוק בריצה למרחקים ארוכים בגיל 40 בערך, כאשר, אחרי כשלוש שנים של הכנות, הוא רץ כחובב שני מרתונים (42,196 מטר) בשנים 1983 ו- 1984, ומאז ועד היום הוא רץ כשלוש פעמים בשבוע, מרחקים שבין 4 לבין 10 ק"מ. תחביביו האחרים של סמי הם משחק השש-בש ושייט מפרשיות.

סמי התעניין תמיד בפילוסופיה. בצעירותו התחיל לאסוף חומר ואף התחיל בכתיבת ספר על נושא 'האדם הנצחי', אולם בגלל הדרישות הגבוהות של הלימודים והעבודה שלו, לא הצליח להתקדם בעניין זה. הוא גם למד לימודי פילוסופיה במסגרת לימודי ראיית החשבון, באוניברסיטה העברית ירושלים -השלוחה בתל אביב.

כשיצא לגמלאות בשנת 2007, החליט להקדיש את זמנו הפנוי, למה שהוא באמת אוהב, בלא קשר לכסף ולפרנסה, לכתיבת הספר 'תורת הדרך האמצעית', הדן ב'פילוסופיה של המוסר המעשי', מתוך כוונה לחנך את הילדים והמבוגרים בישראל ובעולם, לשאוף לחיי אושר ולהפחתת האלימות.

 

 ערב הוקרה למחבר

ביום 23 בינואר, 2018 נערך ערב הוקרה למחבר על ספרו "תורת הדרך האמצעית", על-ידי עיריית אור יהודה ומועדון צוותא בעיר. נוכחו, מלבד למעלה ממאה וחמשים מוזמנים – ראש העיר אור יהודה וראש העיר חולון, שהעניקו את המגן הבא למחבר."

 

ראש העיר חולון מר מוטי ששון מעניק את מגן ההוקרה למחבר.

 

ראשת העיר אור יהודה הגב' ליאת שוחט מעניקה זר פרחים למחבר

תפריט נגישות